Diagnoza

Diagnoza jest to proces składający się z kilku spotkań diagnostycznych, uwzględniających wszystkie systemy rozwoju dziecka. Podczas tych spotkań staramy się zebrać wszystkie niezbędne informacje służące uwzględnieniu i określeniu charakteru zaburzeń lub ich wykluczeniu.

Zespół Diagnostyczny

Diagnozy dokonuje specjalista bezpośrednio pracujący z dzieckiem, w porozumieniu jeżeli zachodzi taka potrzeba z innymi specjalistami np.
logopedą, psychologiem, terapeutą.

Diagnozę procesów przetwarzania sensorycznego mogą przeprowadzić jedynie terapeuci SI posiadający wymagane certyfikaty . Proces diagnostyczny odbywa się w sali terapeutycznej, zajmuje zwykle od 2 do 4 spotkań, w zależności od współpracy dziecka z badającym oraz poziomu jego koncentracji i samopoczucia.

Zapisu na diagnozę może dokonywać wyłącznie opiekun prawny.

Wywiad z rodzicami

Przeprowadzenie wywiadu ma na celu uzyskanie od opiekunów wszechstronnych informacji na temat funkcjonowania dziecka w różnych sytuacjach. W trakcie spotkania omówione są  przede wszystkim następujące sfery:

  • rozwój komunikacji,
  • rozwój motoryczny,
  • rozwój zabawy,
  • rozwój emocjonalny i relacji społecznych,
  • ogólny stan zdrowia dziecka,
  • historia porodu,
  • wstępna ocena integracji sensorycznej.

Na spotkanie należy dostarczyć całą posiadaną dokumentację dziecka:

  • medyczną,
  • pedagogiczną i psychologiczną,
  • materiały video zawierające nagrania zachowań dziecka które mogą być uznane za niepokojące.

Obserwacja Dziecka

Obserwacja jest najbardziej wszechstronną techniką gromadzenia materiałów, danych drogą postrzeżeń. Takie badanie pedagogiczne dostarcza badaczowi najbardziej „naturalnej” wiedzy o obserwowanym dziecku.

Ważne jest aby patrzeć na dziecko nie w kategoriach ocen, ale jak na jedyną w swoim rodzaju istotę – niepowtarzalną indywidualność. Obserwujemy dziecko nie po to, żeby je oceniać, ale żeby je poznać. Celem obserwacji jest chęć poznania dziecka, aby lepiej i skuteczniej pomagać mu w jego rozwoju.

Obserwacja dziecka w kierunku zaburzeń SI prowadzona  jest przez terapeutę/diagnostę,  w czasie jego swobodnej i zaplanowanej aktywności oraz reakcji dziecka na proponowane zadania ruchowe z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu a także przeprowadzenie obserwacji klinicznej  dostosowanej do wieku dziecka.

Obserwacja może zostać nagrana przez terapeutę/diagnostę w celu późniejszej analizy. Tego typu materiały nie są rozpowszechniane ani wykorzystywane do celów innych niż proces diagnostyczny.

Wyniki obserwacji i badan

Podczas spotkania z rodzicami specjaliści , terapeuta/diagnosta omawia wyniki poczynionych obserwacji, informuje o możliwościach dalszego postępowania diagnostycznego oraz terapeutycznego.