Terapia
Terapia Pedagogiczna (ZKK)
Terapia pedagogiczna ( zajęcia korekcyjno-kompensacyjne) są jedną z form zajęć specjalistycznych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. To zajęcia mające na celu wyrównywanie różnego rodzaju nieprawidłowości rozwojowych.
Na zajęciach terapeuta skupia się przede wszystkim na usprawnianiu funkcji spostrzegania wzrokowego, funkcji słuchowej, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, funkcji motorycznej, ale także na rozwijaniu pozytywnej motywacji do nauki, wiary w siebie i swoje możliwości.
Terapia Ręki
Terapia ręki to metoda wspierająca dziecko aby poprawnie oraz precyzyjnie mogło ruszać ręką, dłońmi oraz palcami. Specjalista rozpoczyna pracę od wzmocnienia całego ciała – motoryki dużej a następnie skupia się na poprawie motoryki małej u dziecka.
Terapia ręki przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, w trakcie zajęć masowane są dłonie dziecka a za pomocą różnych faktur dostarczane są wrażenia dotykowe. Mali pacjenci grają w rozmaite gry , wykonują zadania manualne, lepią, układają iw ten sposób usprawniają precyzyjne ruchy dłoni i palców.
Zajęcia terapeutyczne nie tylko poprawiają sprawność małej motoryki ponieważ uczą koncentracji, poprawiają chwyt dziecka, wspomagają utrzymanie prawidłowej postawy, poprawiają percepcję wzrokową a także ogólną sprawność ruchową.
Wszystkie zadania są oczywiście dostosowane do wieku , zainteresowań, możliwości i potrzeb dziecka.
Trening Umiejętności Społecznych ( TUS) z elementami metody Attention Autism
Trening Umiejętności Społecznych służy rozwojowi i podtrzymywaniu kompetencji społecznych. Przyjmuje formę regularnych zajęć grupowych, podczas których za pomocą różnorodnych form oddziaływania: ćwiczeń, rozmów, dyskusji, instrukcji, scenek rozwijane są umiejętności potrzebne do satysfakcjonującego funkcjonowania w społeczeństwie.
Auttention Autism- to model interwencji opracowany przez Ginę Davies. Głównym celem jest wykorzystanie silnie motywujących, wizualnych działań do rozwoju spontanicznej komunikacji dzieci ze spektrum autyzmu i nie tylko. Głównym celem jest to aby sesje były zabawne ii stanowiły nieodparte zaproszenie do nauki, takie któremu nawet dziecko , które ma trudności z koncentracją uwagi się nie oprze.
Terapeuta podejmuje decyzję o formie zajęć grupowych lub indywidualnych dostosowanych do potrzeb dziecka.
Terapia Integracji Sensorycznej ( SI )
Terapia SI to zespół działań, ćwiczeń, zabaw i aktywności, które mają za zadanie wyzwalanie konkretnych reakcji sensorycznych, dzięki czemu następuje poprawa organizacji wrażeń zmysłowych. Terapia SI jest prowadzona przez terapeutę integracji sensorycznej w specjalnie do tego celu przygotowanej sali terapeutycznej wyposażonej w specjalistyczny sprzęt stymulujący układ nerwowy . Celem terapii SI jest kontrolowana stymulacja wszystkich systemów zmysłowych, która wpływa na poprawę funkcjonowania w sferze emocjonalnej
i motorycznej.
Zaburzenia SI to nieprawidłowości we właściwym odbieraniu i interpretacji bodźców sensorycznych. W efekcie dochodzi do nieprawidłowej odpowiedzi (reakcji) na poddawane wrażenia zmysłowe. Zaburzenia Integracji Sensorycznej najczęściej rozpoznaje się u dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Dzieje się to w oparciu o szczegółową diagnozę.
Terapeuta przeprowadza badanie, posługując się narzędziami ( dostosowanymi do wieku dziecka) jak: obserwacja, wywiad z rodzicem, kwestionariusz sensomotoryczny i wrażliwości dotykowej, standaryzowane polskie testy SI, próby kliniczne. Następnie opracowuje plan terapii SI.
Terapia Ruchowa
Ruch to najbardziej naturalna i podstawowa aktywność człowieka. Zasadniczym celem terapii ruchowej jest pobudzenie i usprawnienie aktywności ruchowej, usprawnienie dużej i małej motoryki, kształtowanie poczucia własnego ciała i kontroli poruszania się, usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej, kształtowanie poczucia własnej siły, rozwijaniu własnej aktywności.
Terapia Logopedyczna
Terapia logopedyczna to działania, których celem jest usunięcie zakłóceń procesu porozumiewania się, od wad wymowy po niemożność mówienia. Jest opracowywana indywidualnie i dostosowywana do potrzeb pacjenta. Polega na budowaniu podstawowych kompetencji językowych.
Aby zajęcia dla dziecka nie były nudne, realizowane są w różnej formie. To dlatego terapia logopedyczna może czasem przypominać zabawę. Zdarza się, że zadania się powtarzają pod przykrywką innego działania. Każda czynność w postępowaniu diagnostycznym wymaga zrealizowania pewnych ustalonych etapów działań.
Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna
Gimnastyka korekcyjna jest kierowana głównie do dzieci i młodzieży u których możemy podejrzewać wadę postawy, czego wynikiem jest słabe umięśnienie oraz nieprawidłowy nawyk w utrzymaniu danej pozycji. Aby zachęcić dzieci do gimnastyki korekcyjnej, w zależności od wieku stosujemy odpowiednią formę zajęć jaką są zabawy i gry ruchowe. Dzięki temu przekazywane dzieciom ćwiczenia stają się świetną zabawą, którą urozmaicamy poprzez różnorodne przybory i przyrządy gimnastyczne. Gimnastyka korekcyjna prowadzona jest w formie indywidualnych zajęć dostosowanych do potrzeb dziecka.
Zajęcia gimnastyki korekcyjnej przeprowadzane na podstawie zaleceń lekarza.
Terapia Psychologiczna
Dzieci dostarczają nam różnych powodów do trosk – czasem mają alergie, czasem gorączkę, a czasami problemy ze skupieniem uwagi czy z wyrażaniem emocji. Nie bójmy się szukać pomocy, niezależnie od tego, czego dotyczy problem. Konsultacja z psychologiem czy nawet terapia psychologiczna to ważne wsparcie – nie tylko dla samych dzieci, ale również dla borykających się z wyzwaniami rodziców.
Psycholog może wesprzeć w kryzysie i udzielić doraźnej pomocy w trudnych momentach. Terapia może pomóc w lepszym zrozumieniu własnego zachowania i zachowania innych ludzi oraz ułatwić wzajemne porozumienie się.